ODY Genel Bilgiler

ODY ile ilgili adayların bilmek istediklerini bu yazımız altında topladık. Merak ettiğiniz tüm herşeye buradan ulaşabilirsiniz.

Ody belgesi nedir, kimler hangi durumlarda ody belgesine ihtiyaç duyar
Orta düzey yönetici (ODY): Kara yolun ile taşımacılık yapan kurumlar yetki belgesi türlerine göre Ody Belgesi almaktadırlar.
SRC1 Gerekli evraklar, dersler
Uluslararası yolcu taşımacılığı Orta düzey yönetici belgesidir. B1, B2, Türü Yetki Belgesi olan gerçek veya tüzel kişilerin MUTLAKA enaz bir adet ODY1 Mesleki yeterlilik Belgesine sahip personel istihdam etmeleri gerekmektedir.
SRC2 Gerekli evraklar, dersler
Yurtiçi yolcu taşımacılığı Orta düzey yönetici belgesidir. D1,D2, Türü Yetki Belgesi olan gerçek veya tüzel kişilerin MUTLAKA enaz bir adet ODY2 Mesleki yeterlilik Belgesine sahip personel istihdam etmeleri gerekmektedir.
SRC3 Gerekli evraklar, dersler
Uluslararası kargo ve eşya taşımacılığı Orta düzey yönetici belgesidir. C2, L2, M3, R2 Türü Yetki Belgesi olan gerçek veya tüzel kişilerin MUTLAKA enaz bir adet ODY3 Mesleki yeterlilik Belgesine sahip personel istihdam etmeleri gerekmektedir.
SRC4 Gerekli evraklar, dersler
Yurtiçi kargo ve eşya taşımacılığı Orta düzey yönetici belgesidir. K1,K3, L1, M2,M1 R1,N1,N2 Türü Yetki Belgesi olan gerçek veya tüzel kişilerin MUTLAKA enaz bir adet ODY4 Mesleki yeterlilik Belgesine sahip personel istihdam etmeleri gerekmektedir.
İstihdam zorunluluğu olan firmalar
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’ndan yetki belgesi alan firmalar aldıkları yetki belgesinin türüne göre firma bünyesinde üst düzey yönetici ve/veya orta düzey yönetici belgesine sahip yönetici bulundurmalıdır.
SRC için istenilen gerekli evraklar
ODY kaydolurken sizlerden istenilen evrakları istenilen sınıf ODY belgesine göre yanınızda bulundurmanız gerekmektedir.
Sınavsız src hakkı nasıl kazanılır? nasıl alınır?
25/02/2003 Tarihinden önce 25/02/2006 tarihleri arasında toplam 3 yıl Yolcu taşımacılığı şirkendinde yolcu transfer departmanında ortak, müdür, veya bu sektörde uzman, şef gibi ünvanlarda görev yapmış ve bunu belgelendirebilen kişiler ODY Mesleki yeterlilik belgesini sınavsız alabilirler.
src1, src2, src3, src4 ve src5 hangi dersleri görür
ODY belgesi alacak sürücülerin öncelikle hangi derslerden sorumlu olduğunu bilmesi gerekmektedir. Aşağıdaki tabloda ODY sınıfınıza göre sorumlu olduğunuz dersleri görebilirsiniz.
SRC idari para cezaları
ODY Belgesi‘ne sahip olmayan araç ve belge sahipleri için uygulanacak cezai işlemler ve para cezalarını bu yazımızda detaylı olarak okuyabilirsiniz. Hangi durumlarda hangi cezalar uygulanır?
SRC Belge Ücretleri, sınav harçları ne kadardır?
Bu belgelerin fiyatlandırılmasıda sınav harcı masrafı bulunmaktadır. Sınav harçları 2018 yılı itibari ile 80,00 TL‘dir. Bu sınav harcı ODY kurs fiyatının dışında tutulur.
SRC eğitimi verilen dersler
ODY sınıflarına göre alacağınız eğitimler farklılık göstermektedir. ODY sınıfınıza göre hangi dersi alacağınızı ve kısa açıklamalarını bu yazımızda bulabilirsiniz. ODY derslerine giderken hazır olabilirsiniz.
Çıkmış Sorular
ODY ile ilgili çıkmış soruları çözerek bilginizi pekiştirebilir, sınav başarınızı bir adım öne taşıyabilirsiniz.
En yakın src sınav tarihi, ne zaman olacak?
Ulaştırma Bakanlığından, Milli Eğitim Bakanlığına bağlanan ODY Mesleki yeterlilik kurslarının sınavlarını artık MEB tarafından yapılmaktadır.