SRC Genel Bilgiler

SRC ile ilgili adayların bilmek istediklerini bu yazımız altında topladık. Merak ettiğiniz tüm herşeye buradan ulaşabilirsiniz.

Src belgesi nedir, kimler hangi durumlarda src belgesine ihtiyaç duyar
4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu ve Karayolu Taşıma Yönetmeliği kapsamında faaliyet gösteren veya gösterecek olan tüm sürücülerin alması zorunlu olan belgelere SRC Belgesi denir. SRC belgesinin açılımı sürücü kelimesinin kısaltılmış halidir.
SRC1 Gerekli evraklar, dersler
Uluslararası Yolcu Taşımacılığı yapan veya yapacak olan sürücüler için alınması zorunlu olan mesleki yeterlilik belgesine SRC 1 Belgesi denir. Mesleki yeterlilik belgesialmak için en az ilkokul mezunu olmak gerekmektedir.
SRC2 Gerekli evraklar, dersler
Yurtiçi Yolcu Taşımacılığı yapacak olan sürücüler için zorunlu olan bir belgedir. SRC 1 belgesi alan ticari araç sürücüleri SRC 2 belgesini de almış sayılırlar. Ayrıca başvuru yapıp SRC 2 belgesi almalarına gerek yoktur.
SRC3 Gerekli evraklar, dersler
Uluslararası eşya kargo taşımacılığı yapacak sürücülerin zorunlu olarak alması gereken belgeye SRC 3 belgesi denir. SRC 3 belgesini alan kişi SRC 4 belgesini de almış sayılmaktadır.
SRC4 Gerekli evraklar, dersler
Eşya kargo taşımacılığının yurt içinde yapılacak olması durumunda söz konusu ticari taşıt sürücüleri SRC 4 belgesi alarak zorunlu mesleki yeterlilik belgesine sahip olurlar.
SRC5 Gerekli evraklar, dersler
SRC5 belgesi almak için en az ilkokul mezunu olma şartı vardır. SRC 5 belgesine başvuru yapabilmek için ise SRC 3 veya SRC 4 belgelerinden birine sahip olmak gerekir.
SRC için istenilen gerekli evraklar
SRC kaydolurken sizlerden istenilen evrakları istenilen sınıf SRC belgesine göre yanınızda bulundurmanız gerekmektedir.
Sınavsız src hakkı nasıl kazanılır? nasıl alınır?
25.02.2003 tarihinden önce B – E – C – D sınıfı ehliyete sahip olan sürücüler bakanlık tarafından sınavsız Src belgesi alma hakkına sahiptirler. Ehliyet sınıfına göre bu şartlarda değişiklikler görülebilir.
SRC Belgesi Alma Süreci
SRC5 belgesi almak için en az ilkokul mezunu olma şartı vardır. SRC 5 belgesine başvuru yapabilmek için ise SRC 3 veya SRC 4 belgelerinden birine sahip olmak gerekir.
En yakın src sınav tarihi, ne zaman olacak?
Ulaştırma Bakanlığından, Milli Eğitim Bakanlığına bağlanan SRC Mesleki yeterlilik kurslarının sınavlarını artık MEB tarafından yapılmaktadır.
SRC Belge Ücretleri, sınav harçları ne kadardır?
Bu belgelerin fiyatlandırılmasıda sınav harcı masrafı bulunmaktadır. Sınav harçları 2018 yılı itibari ile 80,00 TL‘dir. Bu sınav harcı SRC kurs fiyatının dışında tutulur.
SRC sonucunu öğrenme, src sınav sonuç
SRC sınavının sonucunu öğrenebilmek için girmiş olduğunuz SRC Sınavının tarihini seçmeniz gereklidir. Sınav sonuçlarınızı E-Devlet üzerinden de rahatlıkla sorgulayabilirsiniz.
SRC alabilirliğinizi sorgulayın hangi aşamada görüntüleyin
Src Belgesine başvuru yaptıysanız ve src belgenizin durumu ilgili bilgi alabilirsiniz. SRC belgenizin durumunu e-devlet ekranlarından da rahatlıkla sorgulayabilirsiniz.
SRC yeri ve giriş belgesi
Src sınav yerinizi ilgili sınav tarihini seçerek bu bölümden öğrenebilir, sınav giriş belgenizi de bu bölümden çıktı alarak kullanabilirsiniz. Önemli Not: Src Sınav Giriş Belgenizi renkli yazıcıdan çıktı almanız gerekli.
SRC idari para cezaları
SRC Belgesi‘ne sahip olmayan araç ve belge sahipleri için uygulanacak cezai işlemler ve para cezalarını bu yazımızda detaylı olarak okuyabilirsiniz. Hangi durumlarda hangi cezalar uygulanır?
src1, src2, src3, src4 ve src5 hangi dersleri görür
SRC belgesi alacak sürücülerin öncelikle hangi derslerden sorumlu olduğunu bilmesi gerekmektedir. Aşağıdaki tabloda SRC sınıfınıza göre sorumlu olduğunuz dersleri görebilirsiniz.
SRC eğitimi verilen dersler
SRC sınıflarına göre alacağınız eğitimler farklılık göstermektedir. SRC sınıfınıza göre hangi dersi alacağınızı ve kısa açıklamalarını bu yazımızda bulabilirsiniz. SRC derslerine giderken hazır olabilirsiniz.
Çıkmış Sorular
SRC ile ilgili çıkmış soruları çözerek bilginizi pekiştirebilir, sınav başarınızı bir adım öne taşıyabilirsiniz.